• BIST 2.443,77
  • Altın 975.604
  • Dolar 16.7259
  • Euro 17.4609

   TÜRKİYE'NİN İZİNDE

   TÜRKİYE'NİN İZİNDE
         --AK Partinin Yönetim Modeli, Dinî Normların Kişisel Özgürlüklerle Çatıştığı Mısır Gibi Ülkeler İçin Bir Model--     ...

         --AK Partinin Yönetim Modeli, Dinî Normların Kişisel Özgürlüklerle Çatıştığı Mısır Gibi Ülkeler İçin Bir Model--

         Başta Tunus ve Mısır olmak üzere, seçim sürecinde önemli siyasi değişimler yaşayan bazı Arap ülkelerinde İslamcıların yükselişi, bu sonuçları beklemeyen Batı’nın önde gelen yönetimlerini telaşlandırmış görünüyor.

         Bu sonuçların nihai olup olmadığını söylemek için henüz çok erken. Batı’nın bu sürpriz dönüşümden kısmen sorumlu olduğunu söylemeye gerek yok.

         ABD Başkanı Jimmy Carter 1977 yılında Notre Dame Üniversitesinde kendisinin yeni “insan hakları” politikasından bahsederken “Haddinden fazla komünizm korkusu, bizi bu korkuya karşı bize katılan her diktatörü kucaklamaya yöneltti.” demişti.

        George W. Bush’un Başkanlık döneminde ABD Dışişleri Bakanı olan Condoleezza Rice,  altı yıl önce Kahire’de Amerikan Üniversitesinde konuşma yaparken ülkesinin, “60 yıl boyunca Orta Doğu’da demokrasi pahasına bölgede istikrar arayışı içinde olduğunu ve hiçbir şey başarmadığını” söylerken özür diler gibiydi.

         Ne yazık ki ABD, Arap dünyasındaki otokratlar konusunda rahat davranarak yeni veya farklı bir çizgi izlemedi.

        Ancak yakın zamana kadar CIA Başkanı olan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta geçtiğimiz hafta, değişken Orta Doğu’da İsrail’in artan yalnızlığından duyduğu kaygıyı vurgulayarak İsrail’e, başta Türkiye ve Mısır olmak üzere komşularıyla “diyalog kurması ve ilişkilerini onarması” için baskı yaptı.

        Washington’da Brooking Enstitüsündeki açıklamalarında Panetta, “Güvenliğin güçlü bir orduya bağlı olduğuna inanıyorum ancak aynı zamanda güçlü diplomasiye bağlıdır.” dedi. Panetta sözlerini “Ne yazık ki geçen yıldan bu yana İsrail’in bölgedeki geleneksel güvenlik ortaklarından uzaklaştığını görüyoruz ve kapsamlı bir Orta Doğu barışı arayışı engelleniyor.” şeklinde sürdürdü.

        Ertesi gün ise ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak ziyareti sonrası uğradığı İstanbul’da, Obama yönetiminin yeni söylemini yineler görünüyordu.

        Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile uzun bir görüşme yapan Biden’ın, Türkiye’nin Gazze’deki Filistinlilere insani yardım götürme girişimine İsrail donanmasının engel olması nedeniyle “çok fazla yıpranan” Türkiye-İsrail ilişkilerinin onarılmasını istediği bildirildi.

        Biden’ın önerileri hakkında basına bir açıklama yapılmadı. Türkiye, Avrupa Birliği üyeliğinin rafa kalkmasıyla artık önemli bir Amerikan müttefiki hâline geldi. Türkiye komşu Arap ülkelerin çoğunda saygı gören ve örnek alınan bir ülke olarak öne çıkıyor.

        Türkiye’nin Arap dünyasında liderliğini ilan etme girişimleri olarak görülen müdahaleleri, Arap hükûmetlerinin Erdoğan’ın AK Partisinin izinden gitmelerine imkân tanıyor. 

        Komşu Suriye ile uzun bir sınırı olan Türkiye, Beşar Esad rejimiyle mücadelede 22 üyeli Arap Birliği saflarına katıldı.

        Avrupa, Amerika ve Türkiye’den yetkililer “ekonomik sorunların Suriye rejiminin sonunu getireceğinden” eminler. Suriye ticari açıdan “Türkiye’ye son derece bağımlı” durumda. New York Times gazetesi,” ilişkiler bozulmasaydı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2013 yılına kadar 5 milyar doları bulması bekleniyordu” diye yazıyor.

        Türkiye’nin Arap dünyası ve Mısır için çekici bir örnek olarak görülmesi çok mümkün. Minneapolis’teki St. Thomas Üniversitesi öğretim görevlilerinden Ahmet Tarvat, New America Media’dan Suzanne Manneh’ye, dini farklılıkların “medeni özgürlükler söz konusu olduğunda” Mısır’da her zaman sorun teşkil ettiğini söylüyor.

        Tarvat ayrıca bugün Mısır’da görülen din ihtilafının, yaşanan son ihtilallerin eseri olmaktan ziyade daha çok “Mübarek rejiminden kalma bir sorun” olduğunu belirtti

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim