• BIST 2.443,77
  • Altın 975.604
  • Dolar 16.7259
  • Euro 17.4609

   TÜRKİYE BÖLGESEL ÜS OLMALI…

   TÜRKİYE BÖLGESEL ÜS OLMALI…
         Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansına (ISPAT) göre Coca-Cola’nın 94, Microsoft’un 80 ülkeyi kapsayan bölgesel üs...

    

        Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansına (ISPAT) göre Coca-Cola’nın 94, Microsoft’un 80 ülkeyi kapsayan bölgesel üs olarak kullandığı Türkiye’nin üs olarak rolü artıyor. Başbakan Yardımcısı, enerji ve altyapı alanlarında Japon şirketlerinin yatırımlarını arttırmasına yönelik beklentisini de dile getirdi.

        Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Edano ise Japonya’nın Türkiye’ye nükleer enerji santraline yönelik yatırımıyla ilgili olarak, “(Fukuşima Nükleer Santralindeki) kazadan çıkardığımız dersleri Türkiye’de kullanarak iş birliğimizi ilerletmek istiyoruz.” dedi.

        --Japonya, Türkiye ile Hızla, Serbest Ticaret Anlaşması’nı İmzalamalı… Türkiye, İlişkileri Geliştirmek İstiyor--

        Forum’da iki ülkenin kısa zamanda Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalaması dâhil, Japonya’nın hızla büyüyen Türkiye ile bağlarını kuvvetlendirmesi gerektiğine dair görüşler ardı ardına dile getirildi.

        Japonya’dan Türkiye’ye yönelik yatırımların artması beklentileri kaydedilirken, Avrupa’da beliren ekonomik zayıflamanın artçı dalgalarının etkisine yönelik endişeler de konuşuldu.

        Keidanren Türkiye-Japonya Ekonomi Konseyi Başkanlığı görevindeki IHI Başkanı Kazuaki Kama, “(Japonya) dış ticaret ve yatırımlarla ilgili olarak yüksek düzeyli hukuki altyapıya yönelik mekanizmanın ve ekonomik iş birliği anlaşmasının (EPA) gerçekleşmesi hızlı bir şekilde sağlanmalı.” açıklamasında bulundu.

        Mısır ve İsrail gibi çevre ülkeler ağırlıklı olmak üzere 21 ülkeyle STA imzalayarak aktif bir politika izleyen Türkiye, bu konuda Güney Kore ve Malezya gibi ülkelerle de müzakereleri sürdürüyor. Avrupa ile hâlihazırda STA anlamına gelen Gümrük Birliği Anlaşması imzalanmış durumda.

        Türkiye Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı, AB ve STA imzalanan diğer ülkelere yönelik ihracatın toplam içindeki payının yüzde 57 olduğunu vurguladı.

        Yapıcı, “Japonya ile de stratejik iş birliği ilişkisi kurmak istiyoruz. STA imzalamak istedikleri ülkeler arasında olmak istiyoruz.” dedi

        Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 7-8 oranında büyümesi bekleniyor. Fakat 2012 yılında en büyük dış ticaret ortağı Avrupa’daki durumun etkisiyle büyümenin yüzde 4’e gerilemesi bekleniyor.

        Açılış konuşmasında Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa’daki borç krizinin çözümü için “güçlü liderlik altında birlik olunması gerekli” yorumunda bulundu.

        Türk iş dünyasından da, “Avrupa’dan üsleri Türkiye’ye taşımak risklerin dağıtılması açısından faydalı olacaktır.” (Türk-Japon İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Sami) ve “Türk şirketleri Orta Doğu, Orta Asya gibi bölgelerde son derece aktif rekabetçi avantajlara sahip.” (inşaat, finans gibi alanlarda faaliyet gösteren Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık) gibi güçlü yorumlar dikkat çekti.

        Öte yandan, Itochu Başkanı Eizo Kobayashi ise, “(Avrupa’daki) krizin nasıl etkileyeceğini izlemek gerekir.” yorumunda bulunurken, genç nüfusun artmasıyla uzun soluklu ekonomik büyümenin gerçekleşeceğine dair beklentisini dile getirdi. Kabine danışmanı Tadashi Maeda ise “Sürdürülebilir büyüme için altyapıya ihtiyaç var.” dedi.

        Türkiye, petrol ve gaz ithalatına bağımlı olduğundan enerji üretimi ülke için büyük önem arz ediyor. ISPAT Başkan Yardımcısı Hasan Pehlivan, “Enerji ithalatını azaltıp dış ticaret açığını düşürmek istiyoruz. Rüzgâr, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları önemli. Nükleer enerji için de 2023 yılına kadar üç farklı noktada santral inşa edeceğiz.” diyerek Japon şirketlerinin katılımına yönelik beklentisini dile getirdi.

        Türkiye’nin yüksek hızdaki büyümesinin “köpük” olabileceğine dair yorumlara istinaden Pehlivan, “Üretim kapasitemize uygun bir şekilde büyüyoruz.” vurgusunu yaptı ve köpük oluştuğuna dair yorumları reddetti. Türkiye’nin en büyük yerel perakende grubu Kiler Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler de,“Türkiye ekonomisi iyi durumda. Kişi başına düşen millî gelir yükseliyor.” dedi.

   BYEGM Web

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim