• BIST 2.405,36
  • Altın 969.272
  • Dolar 16.6843
  • Euro 17.4909

   Monocle Dergisi: Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

   Monocle Dergisi: Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
        Türkiye ve Kolombiya Cumhurbaşkanlarından İsrail İşçi Partisi Liderine Kadar, Dergimiz Dünyanın En İstikrarsız Bölgelerindeki...

        Türkiye ve Kolombiya Cumhurbaşkanlarından İsrail İşçi Partisi Liderine Kadar, Dergimiz Dünyanın En İstikrarsız Bölgelerindeki Beş Siyasi Lider ile Mülakat Yaptı. İran, Irak, Suriye ve Avrupa Birliğiyle Sınırı Olan Türkiye, Giderek Artan Şekilde Hayati Önem Taşıyan Diplomatik Bir Rol Oynamak İçin Coğrafyasından Yararlanıyor. Ancak Ne Zaman İsyanı Desteklemek ve Ne Zaman Diktatörle Konuşmak Gerektiğine Karar Vermek Her Zaman O Kadar Da Kolay Değil--

        Türkiye’nin komşularıyla “sıfır sorun” yaşamaya yönelik ihtirası hiçbir zaman bu kadar umutsuz görünmemişti. İsrail’in 2009 yılında Gazze’ye gitmekte olan filoda dokuz Türk vatandaşını öldürdüğü için özür dilemeyi reddetmesi, bölgenin en demokratik iki ülkesi arasında filizlenen diplomatik ilişkileri harap etti. Suriye’deki ayaklanma Türkiye’nin uzun güney sınırına istikrarsızlık getirdi ve hükûmetin kendisini etkileyici bir arabulucu olarak ortaya koyma girişimlerini baltaladı. (Türkiye’nin enerjik Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçen dört yıl içinde Şam’a 49 ziyaret gerçekleştirmiş.) Ekim ayında 24 Türk askerini öldüren Irak’taki Kürt isyancıların saldırısının ardından, şimdi bir başka sınırda daha bela mevcut.

        Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iyimser olmak için hâlâ nedenler bulunduğunu düşünüyor. Masasının arkasında Atatürk'ün portresinin bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Köşkündeki büyük ofisinde, pencerenin önünde duran Gül, Arap dünyasında -iddiasına göre- Türkiye’nin nüfuzunu artırıp konumunu “Orta Doğu ülkeleri için bir esin kaynağı” olarak güçlendirdiği çalkantılı dokuz ay hakkında düşünüyor.

        Arap Baharı Türkiye için hassas dengelerin söz konusu olduğu bir cambazlık. Aslında protestocularla aynı hisleri paylaşıyor, uzun vadeli emelleri de bu yönde ancak kısa vadeli reel politik gerçekler, Gül ile Davutoğlu’nu daha yumuşak konuşmaya mecbur bırakıyor. Washington, Londra veya Paris’in Beşar Esad’ın istifasını istemesiyle, onunla aynı sınırı paylaşanların bunu istemesi aynı şey değil.

        Ancak diktatörler devrilmeye başlayıp huzursuzluğun etkileri Türkiye’nin kapısına dayandığında Gül daha açık sözlü konuşmaya başladı. Ayaklanmanın başlamasından bu yana en cüretkâr açıklamasını yapan ve bununla yalnızca Beşar’ı değil, Orta Doğu ve Arap dünyasındaki tüm dik kafalı liderleri uyaran Gül, böylece Şam’dan Körfez’e dek kesin olarak asilerin ve muhalefet hareketlerinin yanında yer aldı. Gül, “Akdeniz’in çevresinde artık demokratik olmayan hiçbir ülke yer alamaz. Kapalı rejimlerle devam etmek artık mümkün değil.” diyor.

        Gül, kendi hükûmetinin Suriye rejimini reform yapmaya ikna etme girişimlerinin göz ardı edildiğini kabul ediyor. Bunun yerine dikkatini geleceğe vermiş durumda: Suriye’deki muhalefet hareketine yardımcı olup ev sahipliği yapmak ve aynı zamanda Esad rejimine son verilmesi olasılığına hazırlıklı olmak. Suriye içinde bir “tampon bölge” oluşturulması Ankara’da gizlice tartışıldı ve Gül bu konuda bazı planların görüşüldüğünü inkâr etmiyor ve şu ifadeyi kullanıyor: “Aldığımız bazı tedbirler var.”

        Yalnızca Suriye için değil, sınırlarının ötesindeki bütün sorunlar için diplomatik çözüm bulunması zamanı çoktan geçmiş görünüyor. Gül, Irak konusunu tartışırken daha açık davranıyor. PKK saldırısının ardından Türk kara ve hava kuvvetleri Irak’a girdi ve muhtemelen bir süre daha orada kalacak. Gül, “Irak silahlı kuvvetleri gerekli önlemleri alacak durumda olmadıkça, biz harekete geçmekten çekinmeyeceğiz.” diyor.

        Gül, Irak hükûmetinin Türk kuvvetlerine ev sahipliği yapmaktan memnun olup olmadığı hakkında ise bir şey söylemiyor ve açıkça “Irak silahlı kuvvetleri yeterince güçlü değil.” diyor.

        İsrail konusu açıldığında Gül daha sert bir üslupla devam ediyor. İki ülkenin arası 2008 yılına kadar iyiydi. Türkiye, İsrail ile Suriye arasında Golan Tepeleri konusunda bir anlaşmaya arabuluculuk bile yaptı ancak İsrail’in Gazze’yi istila etmesi ve hayati önem taşıyan filo saldırısı işleri tersine çevirdi.

        Aradaki anlaşmazlığı düzeltmeye yönelik gizli girişimler Gül ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında yapıldı. Gül tam manasıyla bir özür dilenmesi gerektiği konusunda oldukça katı. Gül, “Olup biteni görmezlikten gelemeyiz ya da bir şeylerin değişmesini zamana bırakamayız.” diyor. İsrail savunma kuvvetleri eylül ayında beş Mısırlı askeri öldürdüğü zaman İsrail’in süratle özür dileyebildiği Ankara tarafından bir kenara not edilmiş durumda.

        Ayrıca bir başka sınır daha var: Türkiye’nin AB ile paylaştığı sınır. Türkiye’nin Birliğe nihai üyeliği konusundaki müzakereler sürüyor ancak bunun isteksizce sürdürüldüğü yönünde de bir algı var. Mevcut liderleriyle Almanya ve Fransa Türkiye'yi üye yapmayı düşünmüyor. Gül itinalı bir şekilde dünyaya “Türkiye’nin Avrupa’da oldukça fazla sayıda güçlü dostları olduğunu” hatırlatıyor. Ancak öte yandan biraz da küçümseyerek şunu ekliyor: “Elbette Türkiye konusunda tereddütlü olanlar da var”.

        Gül’ün ziyaretçilerine hatırlatmaktan hoşlandığı gibi, Türkiye “çok güçlü geçmişe sahip” bir ülke. Üzerine adının baş harflerinin işlendiği gömlekleri, kendine güvenen tavrı ve Türkiye’nin dünyadaki konumundan emin haliyle Gül, ülkesinin çok güçlü bir geleceği olabileceğine gerçekten inanıyor. “Bu bölge barış, demokrasi ve barış içinde bir arada yaşamaya susamış. Bu emeline ulaşan bir bölgenin doğuşunu görebileceğimizi düşünüyorum.” diyen Gül, Türkiye’nin bu yolda öncü olacağı konusunda da ısrarlı.

   Kaynak : BYEGM Web

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim