• BIST 2.443,77
  • Altın 975.604
  • Dolar 16.7259
  • Euro 17.4609

   Kurban Bayramı için EBK'dan önemli hamle

   Kurban Bayramı için EBK'dan önemli hamle
   Ulubaş, EBK'nın et, süt, balık ve tüm hayvansal ürünleri içine alan bir piyasa düzenleme kurumu olarak yeniden yapılanacağını, ürün fazlalığında...


   Ulubaş, EBK'nın et, süt, balık ve tüm hayvansal ürünleri içine alan bir piyasa düzenleme kurumu olarak yeniden yapılanacağını, ürün fazlalığında ürün depolanacağını, az olduğu dönemlerde ise piyasaya arz edileceğini kaydetti. EBK Genel Müdürü Ulubaş, EBK'nın kurbanlık ithali ve kurumun bir müdahale kurumu olarak yeniden yapılanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “hastalıklardan ari bölge” ilan ettiği Trakya bölgesine Anadolu'dan kurbanlık hayvan geçişlerini şarta bağladığını hatırlatan Ulubaş, Trakya'da kurbanlık açığı oluşmaması için EBK'ya Trakya bölgesinin kurbanlık açığını kısmen ithalatla karşılamak üzere resmi olarak görev verildiğini ifade etti. EBK'nın 1 Ağustos 2011'de 8 bin ton, kurban olacak vasıfta kasaplık canlı hayvan ihalesine çıktığını anımsatan Ulubaş, canlı, kilogramı 5,08 dolardan 8 bin ton, tahminen 16 bin büyükbaş kurbanlık sığır ithal edileceğini kaydetti.

   Kurbanlık vasfı taşıyan büyükbaş hayvanların kilogramını bugünkü serbest piyasa dolar kurundan 9 liraya mal ettiklerini belirten Ulubaş, şöyle konuştu:
   “Kurbanlıklar özel vasıfları olan hayvanlar olduğu için yerli hayvanlar da kurban döneminde farklı fiyatla satılıyor. 2010 yılındaki Kurban Bayramı'nda yerli, canlı kurbanlık sığırın kilogramı ortalama 12 liraydı. Kurbanlık vasfı taşıyan sığırın kilogramını bugünkü serbest piyasa dolar kurundan 9 liraya mal ediyoruz. Kurbanlık besisi yapan çiftçilerimiz, Kurban Bayramı'ndan bir hafta önce Türkgeldi Çiftliğinde teslim edilmek üzere canlı ağırlığı 9 liradan EBK'ya kurbanlık vasfı taşıyan ne kadar yerli kurbanlık büyükbaş getirirlerse tümü satın alınıp, parası peşin ödenecek” diye konuştu.

   İlgili birimlerin, EBK'ya, Trakya bölgesinin kurbanlık sığır açığını bayrama yakın zamanda bildireceğini, o doğrultuda gereken kadar kurbanlık hayvanın Türkgeldi Çiftliğine indirileceğini anlatan Ulubaş, “10 bin adet büyükbaş satılabileceği kanaatindeyiz. 2010'da kurumumuz tarafından Trakya Türkgeldi Çiftliğine 16 bin büyükbaş sığır indirildi. Bunun 9 bin başı kurbanlık olarak satıldı” dedi.

   Ulubaş, EBK'nın 2010 yılı Kurban Bayramı'nda Türk Hava Kurumu, Kızılay ve Diyanet Vakfı için 9 bin 269 adet kurban kestiğini, söz konusu kuruluşlar için bu yıl Kurban Bayramı'nda EBK kombinalarında 10 bin adet kurban keseceklerini tahmin ettiklerini söyledi.

   EBK'NIN DÜZENLEME KURUMU OLARAK YENİDEN YAPILANMASI

   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, EBK'da yeniden bir yapılandırmaya gidildiği, hayvansal ürünlerle ilgili piyasa müdahalelerini EBK'nın yapacağı yönündeki açıklamasına ilişkin bir soru üzerine ise Ulubaş, EBK'nın et, süt, balık ve tüm hayvansal ürünleri içine alan bir piyasa düzenleme kurumu olarak yeniden yapılanacağını, Bakan Eker'in talimatıyla çalışmaların başlatıldığını bildirdi. Ulubaş, yapılanmaya ilişkin şu bilgiyi verdi:

   “Eylül ayı sonuna doğru bu konudaki ilgili tüm sivil örgüt kuruluşlarıyla toplantı yapılarak görüşleri alınacak, son şekli verilecek, Meclis'e sunulacak. Kurum bir başkan, iki başkan yardımcısı ve yönetim kurulu tarafından yönetilecek. Yönetim Kurulu STK'ların ve ilgili paydaşların görüşleri doğrultusunda oluşturulacak. Ürün fazlalığında ürün depolanıp, az olduğu dönemlerde piyasaya arz edilecek. Bu arz ve stok zamanı dünyadaki başarıya ulaşmış benzeri uygulamaların düzenlemeleri örnek alınarak oluşturulan karar mercileri tarafından belirlenecek. Piyasalardaki dalgalanmalara anında müdahale edilecek, sorunlar kısa sürede çözüme ulaştırılacak.

   Şu andaki işletmeler ise EBK LİDAŞ veya uygun başka bir ad altında AŞ olarak yeniden yapılanacak, müdahale kurumuna bağlı olarak faaliyetlerine devam edecek. EBK'nın isim değeri korunacak. Özel veya resmi kurumlarla yapılmış olunan tüm anlaşmalara süresi bitinceye kadar bağlı kalınacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim