• BIST 2.405,36
  • Altın 971.288
  • Dolar 16.683
  • Euro 17.4981

   Fethullah Gülen (FETÖ) Neden İade Edilmeli?

   Fethullah Gülen (FETÖ) Neden İade Edilmeli?
   Fethullah Gülen (FETÖ) Neden İade Edilmeli?

   Fethullah Gülen (FETÖ) Neden İade Edilmeli?


   15/07/2016 akşamında Fethullahçı Terör Örgütü’ nün yönetime el koymak için gerçekleştirdiği darbe girişimi, demokratik düzene, bu ülkenin serbest iradesiyle seçtiği yönetime yani aslında milletin iradesine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. Bu darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile aziz milletin dik, kararlı ve birlik içindeki duruşu ile bertaraf edilmiştir. Bu durum öncelikle darbecilere, Türkiye’ ye ve Dünya’ ya millet istemeden artık hiçbir şeyin olmayacağını, millete bir dayatmanın yapılamayacağını, yapılacak olur ise milletin bunu canı pahasına püskürteceğini göstermiştir.
   Fethullahçı Terör Örgütü’ nün “paralel devlet yapılanması” ortaya çıkmış, bu örgüt demokrasiyi, seçilmişleri ve milleti hedef alarak yönetime el koymaya çalışmış, Cumhurbaşkanı’ nın, Başbakan’ ın, Milletvekillerinin canına kast etmiş, kadın, çocuk, yaşlı demeden yüzlerce sivili ve polisi şehit etmiş ve yüzlercesini de yaralamıştır. Devletin, milletin tankını, helikopterini, uçaklarını yine millete yöneltmiş, millete kurşun ve bomba yağdırmış, tanklarla acımadan üstlerinden geçmiştir. Bu örgüt ki, tarihte hiçbir dönem yapılmayanı yapmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ ne bomba yağdırmıştır.
   Fethullahçı Terör Örgütü’ nün elebaşı Fethullah Gülen, paralel devlet yapılanması ve devlet işlerine müdahale, özel hayatın gizliliğine müdahale v.s. birçok suç sebebiyle, müteaddit defalar Amerika’ dan istenmiş, ancak bu zamana kadar Türkiye’ ye iade edilmemiştir. Amerika son olarak, yazılı ve gerekçeli resmi talep geldiğinde bunu değerlendireceklerini ifade etmiştir. Ancak, bu zamana kadar kendilerinin Türkiye’ den istedikleri suçluları Türkiye resmi başvuru ya da belge, bilgi istemeden, kendileri gibi işi yokuşa sürmeden suçluları teslim etmiştir. Burada takdir edileceği üzere, Amerika bir müttefike yakışır şekilde kolaylaştırıcı ve iyi niyet çerçevesinde davranmamaktadır.
   Suçlunun iadesi, yaşadığı ülkede suç işledikten sonra, bu suçun cezasından kurtulmak maksadıyla, başka bir ülkeye kaçan kişinin, suçlarının karşılıksız, cezasız kalmaması gerektiği düşüncesinden doğmuştur. Adaletin tecelli etmesinden mütevellit, suçlunun geri verilmesi, “ya ver, ya cezalandır” esasına dayanmaktadır. Suçlunun geri verilmesi idari bir eylem olmadığı gibi, tek başına adli bir eylem de değildir. Devletlerin aralarındaki hukuki ilişkilere yani mütekabiliyet esasına da dayanmaktadır. Bu, ülkelerin karşılıklı imzaladıkları anlaşmalarla belirlenmiş ve çerçevesi bu anlaşmalarla çizilmiştir.
   Vatandaş ve siyasi suçlu geri verilemez, ilkesi Ortaçağ İtalya’ sından bu yana var olagelmiş ve evrensel kabul görmüş bir ilkedir. Ancak, bugünün dünyasına baktığımızda, hemen hemen her ülke terör tehdidi ile uğraşmaktadır ve genellikle terör faaliyetlerinde bulunan kişilerin kendisi ya da müşterek faili veya azmettiricileri başka bir ülkenin vatandaşı durumundadır. Bu sebeple, suçlunun iadesi günümüz dünyasında daha önemli ve çok konuşulan bir konu haline gelmiş, siyasi suç ve siyasi suçlu üzerinde yoğun düşünmeyi zorunlu kılmıştır. Ancak, bunların ne olduğu konusunda bir tanım veya bir açıklama da bulunmamaktadır. Siyasi suçun tanımı bizim mevzuatımızda da yapılmamış olup, doktrinde de oldukça tartışmalı bir konudur.
   Türkiye’ de suç işledikten sonra, yargılanmadan veya cezasını çekmeden, başka ülkeye kaçan kişilerin, tahkikatının tamamlanması, yargılanmalarının yapılması veya cezalarını çekmelerinin sağlanmasını için ise hükümetin yabancı ülkeden suçluyu istemesi gerekmektedir. Bu da, Türkiye’ nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla düzenlenmiştir. Nitekim, 1979 yılının Haziran ayında “Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması” imzalanmıştır. Bu antlaşmanın 3 üncü maddesine göre:
   “1. Geri verme aşağıdaki hallerde kabul edilmeyecektir.
   a) Talebe konu suç siyasi nitelikte ise veya siyasi suçlarla irtibatlı ise, iade talebi kabul edilemez.
   Bununla birlikte, bir Devlet Başkanına veya Hükümet Başkanına veya aileleri üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç sayılmayacaktır.” denilmektedir.
   Takdir edileceği üzere, bu durumda Amerika, bu boşluktan yararlanıp, terörist başı Fethullah Gülen’ i, kabul görmüş, geçerli bir tanımı olmayan siyasi suçlu kategorisine sokmaya çalışıp vermek istemese dahi, yukarıda adı geçen anlaşmanın 3.maddesinin 1.fıkrasının a) bendine göre “bir Devlet Başkanına veya Hükümet Başkanına veya aileleri üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç sayılmayacaktır.”
   Buna göre Vermek zorundadır! Çünkü, Fethullahçı terör örgütü, elebaşları Fethullah Gülen’ in azmettirmesi ve yönlendirmesiyle, Cumhurbaşkanımızı ve ailesini Marmaris’ te kaldığı otelde taammüden öldürmeye kalkışmış, kaldığı oteli yaylım ateşine tutmuş, Cumhurbaşkanımız ve ailesi dakikalar önce bu otelden çıkarıldığı için “taammüden ve canavarca his ile öldürme” fiili teşebbüs aşamasında kalmış, gerçekleşememiştir.
   Yukarıda belirttiğim üzere, Amerika Birleşik Devletleri artık Türkiye’ yi oyalamadan, bir müttefike yakışır şekilde, imzaladığı sözleşmeyi de göz önüne alarak terörist başı Fethullah Gülen’ i Türkiye’ ye geri vermelidir. Unutulmamalıdır ki; teröristi başka devletlere karşı maşa olarak kullananların kendilerinin de aynı ateşte yanmaktan kurtulamadığı tarihi bir gerçektir.

    av.Zeynep Gül Yılmaz

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim