• BIST 2.443,77
  • Altın 975.604
  • Dolar 16.7259
  • Euro 17.4609

   Erdoğan: Irak’ta yaşanan mezhepsel çatışmaları tasvip etmiyoruz

   Erdoğan: Irak’ta yaşanan mezhepsel çatışmaları tasvip etmiyoruz
      Haşimi’ye dönük tutumları eleştiren Erdoğan, “Bütün bu süreçler ABD’nin Irak’tan çıkmasıyla beklenen bir süreçti. Bunu ben Biden’e...

      Haşimi’ye dönük tutumları eleştiren Erdoğan, “Bütün bu süreçler ABD’nin Irak’tan çıkmasıyla beklenen bir süreçti. Bunu ben Biden’e söyledim, Başkan Obama’ya söyledim. Demokratik sistem oturuncaya kadar kalmanızda fayda var dedim. Çıktıkları anda ne kadar demokratik olduğu ortaya çıktı. Çünkü bunların demokrasiyi anlaması uzun yıllar alacak öyle görünüyor.” dedi.

      Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina’da Norveç Başbakanı ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından gazetecilerin Irak’taki gelişmelere ilişkin sorusunu cevaplayan Erdoğan, Irak’taki gelişmeleri tasvip etmelerinin mümkün olmadığına işaret etti. 

      Irak’ta mezhebi bir anlayışın ortaya çıkarılmaya başlandığına işaret eden Erdoğan, “Mezhepsel yaklaşım ne yazık ki Irak’ı kan gölüne döndürmüş vaziyette. Irak’tan bu tür haberler almayalım. Tasvip etmek mümkün değil. Aynı iktidar içinde, kendi bakan arkadaşına tankın namlusunu doğrultursanız, tehdit ederseniz, o toplumun içinde sağlıklı bir yaklaşım bulamazsınız. Bu yaklaşım tarzı, aynı koalisyonun içinde olan evinin önünde bu tür şeyler gelmesi akla ziyan yaklaşım olduğunu gösterir. Irak’ta sağlıklı bir yönetim söz konusu değil. Yarın Başbakan ile bir görüşmem olacak. Özellikle de Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Haşimi ile ilgili attıkları adımı doğru bulmuyorum. Haşimi’yi tanıdığım, bildiğim kadarıyla kabullenmemiz mümkün değil. Onu da aynı şekilde tanklar, toplar, zırhlı araçlar getirerek tehdit etmişlerdi. Bu nasıl koolisyon ortaklığıdır, anlamak mümkün değil. Haşimi’ye yapılan yaklaşımı tasvip etmek mümkün değil.” değerlendirmesi yaptı. 

      OBAMA’YA: DEMOKRATİK SİSTEM OTURUNCAYA KADAR KALIN

     Bütün bu süreçlerin, ABD’nin Irak’tan çıkmasıyla beklenen bir süreç olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bunu ben Biden’e söyledim Obama’ya söyledim. Demokratik sistem oturuncaya kadar kalmanızda fayda var dedim. Çıktıkları anda ne kadar demokratik olduğu ortaya çıktı. Çünkü bunların demokrasiyi anlaması uzun yıllar alacak, öyle görünüyor. Irak'taki gelişme sağlıklı değil. Irak’taki hassasiyetlerimiz Suriye gibidir. Orayı da duyarsız olmak suretiyle izleyemeyiz.” şeklinde konuştu. 

      Norveçli bir gazetecinin yönelttiği, ‘Türkiye, Suriye’deki krizi çözmek için ne yapabilir?’ sorusuna da cevap veren Erdoğan, Suriye’de şu anda kendi vatandaşlarını acımasızca katleden bir yönetim bulunduğunu vurguladı. Suriye yönetiminin, 7 bine yakın vatandaşını öldürdüğünü aktaran Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “İnsan hakları, özgürlükler, dünya barışı, kardeşliği savunan yönetimler olarak bu tür dikta mantığına hakim bu yönetimlere karşı alkış tutması beklenemez. Kaldı ki bizim Suriye ile akrabalık bağlarımız var. Oradaki bu yapı dini, mezhepsel ve ırkçı bir iç savaşa doğru gitmektedir. Bunun engellenmesi lazım. Burada Türkiye, öncelikli olarak rol üstlenmek durumundadır. Burada meydana gelecek iç savaş bizim için de tehdit oluşturmaktadır.” 

      "YAPTIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK"

      Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığınan 8 bin civarında Suriye vatandaşı bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Suriyeliler engellemese daha fazla olacak. Komşuluk hukukundan kaynaklanan, kaçmaya sevk eden, zulümden dolayı sahiplenmiş durumdayız. Onlarla ilgili şu andaki oluşturduğumuz sanal kentlerde misafir ediyoruz. Ev sahipliğini en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler’in almış olduğu kararlar var ama bir Libya benzeri kararlar olarak değerlendirilemez. Çok daha farklı bir yapıda. Biz yaptırımlarımızı uygulamış durumdayız. Gelişmelere göre artarak devam edecektir.” dedi 

       NORVEÇ BAŞBAKANI: ESAD, YÖNETİMİ BIRAKMALI

      Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ise Suriye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarını belirterek, “Hükümet, kendi halkını öldürmekten sorumlu. Bu çok çok ciddi, temel insan hakları ihlali. Suriye hükümetinin, politikasını değiştirmesini istiyoruz. Barışçı ve çok partili demokratik bir sisteme geçişi başlatmasını istiyoruz. Suriye açısından barışçı gelişmeleri elde etmenin en önemli yolu Esad’ın görevi, iktidarı bırakması, görevi başkalarına devretmesi. Türkiye’yi de takdirle karşılıyorum. Suriyelileri barındırıyorsunuz, bakıyorsunuz, takdirle karşılıyorum. Uluslararası toplum, BM, siyasi baskıyı kuvvetle uygulamaya devam etmeli. Şiddetin sona ermesine çalışmalı. Demokratik gelişmeleri desteklemek gerekiyor.” diye konuştu. 

    

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim