• BIST 1.809,65
  • Altın 775.67027
  • Dolar 13.7201
  • Euro 15.557

   Dışişleri Bakanlığı, tasarının kabulünü kınadı

   Dışişleri Bakanlığı, tasarının kabulünü kınadı
      Fransız Hükümeti nezdinde yapılan tüm girişimler, dostane ve yapıcı uyarılar ile daha önce verilen sözlere rağmen, bu kadar ciddi bir konunun...

      Fransız Hükümeti nezdinde yapılan tüm girişimler, dostane ve yapıcı uyarılar ile daha önce verilen sözlere rağmen, bu kadar ciddi bir konunun seçim hesaplarına alet edilmesinin son derece talihsiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
      "Fransa’da 2001 yılında yine hatalı bir yaklaşımla kabul edilmiş olan tek yanlı bir yasanın bu kez yaptırım gücü kazandırılmak suretiyle daha da olumsuz sonuçlar doğurmasının yolu açılmıştır.  Parlamentoların bu tür tasarrufları, siyasi olduğu kadar hukuki ve ahlaki bakımdan da sorunludur.
      Bu kanun tasarısı, dar siyasi hesaplarla tarihin siyasileştirilmesi ve ifade özgürlüğünün bizzat demokratik bir kurum tarafından engellenmesinin vahim bir örneğini teşkil etmektedir. Fransa böylelikle, gelişmesinde pay sahibi olduğu evrensel değerleri göz ardı etmeyi tercih etmiş olmaktadır."

      "TEK TARAFLI HAFIZA DAYATMASI"

      Bakanlık açıklamasında, Fransa Parlamentosu’nun, tarihi olaylara farklı perspektiften bakan tüm bilim adamları ve araştırmacıların ifade özgürlüğünü kısıtlayan bu girişiminin bilimsel temelde oluşan görüşlerin ortaya konmasını engelleyemeyeceği belirtildi ve "Tek taraflı hafıza dayatmaları tarafımızdan kabul edilemez." denildi.
      Tasarının uluslararası hukuk, Avrupa normları, Fransa Parlamentosu’nun kendi raporları ve bizzat Fransa Hükümeti’nin doğrudan konuyla ilgili resmi beyanlarıyla da çeliştiğine dikkat çekilen açıklamada, "Fransa Parlamentosundaki bu adım, Türk Hükümeti ve TBMM, Türk halkı ve Fransa dahil dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk toplumu tarafından son derece haksız bulunmaktadır. Yüzyıllardır dostluk temelinde gelişen Türk-Fransız ilişkilerine peşin hükümlü bir yaklaşımla ve özensiz adımlarla darbe vurulması tarihi bir hatadır." ifadelerine yer verildi.

     "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ, FRANSA İÇİN SINAV"

    Türkiye'nin Paris Büyükelçisinin istişareler için Ankara’ya çağırıldığı, Başbakan Recep Tayyiğ Erdoğan'ın da ilk aşamada uygulanacak bazı tedbirleri bugün açıkladığı hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: "Gelişmelerin seyrine göre ilave tedbirler almayı da tabiatıyla öngörmekteyiz. Fransa için bir sınav teşkil eden önümüzdeki süreçte, bu girişimin ikili ilişkilerimizde yol açmakta olduğu tahribat daha da vahim boyutlara varmadan harekete geçilmesini ve sonuçta aklıselim ile sağduyunun hakim olmasını temenni ediyoruz."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim