• BIST 2.405,36
  • Altın 972.168
  • Dolar 16.6933
  • Euro 17.4845

   Diasporadaki Türk Şirketlerinin Cirosu, 50 Milyar Avro'

   Diasporadaki Türk Şirketlerinin Cirosu, 50 Milyar Avro'
    Hisarcıklıoğlu, Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen ''Değişen Dünyada Yükselen Türkiye'' temalı Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda...

    

   Hisarcıklıoğlu, Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen ''Değişen Dünyada Yükselen Türkiye'' temalı Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, girişimcilere, ''Dünyanın dört bir köşesinden anavatanına gelmiş Türk Girişimciler. Mücadelenin, cesaretin, inancın, azmin ve iradenin timsalleri. Türkiye'nin sınırlarını haritaların ötesine taşıyanlar, Girişimci Evliya Çelebiler! Bu toprakta filizlenen köklerine sahip çıkan, gövdesini kendi gayretiyle oluşturan, dallarıyla bugün anavatanına meyve verenler... Vatanınıza, evinize, kardeşlerinizin yanına, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na hoşgeldiniz'' diyerek seslendi. 
       
   7 yıl önceki''Türkiye'ye Yatırım Geleceğe Yatırım'' sloganlarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, yılların kendilerini haklı çıkardığını, bugün ise ''Dünya Değişirken Yükselen Türkiye'' dediklerini söyledi. 
        
   Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: 
       
   ''Türkiye'ye yatırımı; geleceğe yatırım sayanlar, Türkiye'ye inananlar kazandı... Bugün Avrupa krizlerle boğuşurken, büyümede dünya rekoru kıran bir Türkiye var... Yoksulların ve mazlumların ümidi haline gelen bir Türkiye var... 147 ülkeden öğrencilerin yüksek öğrenim için geldiği bir Türkiye var... Yıllardır baskıcı rejimler altında ezilen Arap halklarına ilham veren bir Türkiye var... Atina'da işsiz kalan Yunanlı gençlerin; İstanbul'da iş aradığı bir Türkiye var...'' 
        
   Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında girme hedefine yürürken, her alanda hedef büyütürken, en değerli varlıklarından ve stratejik ortaklarından birisinin kürsel Türkler olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Bu güç, Türkiye'yi küresel bir 'mıknatıs', küresel bir çekim merkezi yapacak güçtür'' dedi. 
        
        -''Alman genç Milli Takımı'nda ilk 11'in 7'si Türk''- 
     
   Türkiye'nin yazdığı başarı hikayeleri esnasında pişen yöneticilerin, dünyanın dört bir yanına dağıldığını, sayılarının 4 bini aştığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: 
       
   ''Son birkaç yılda, dedesi o ülkede doğmuş torun Türkler, artık aramıza katıldı. Almanya'da Mesut'u hep konuşuyoruz ama, Alman Genç Milli Takımı'nı gören var mı peki? İlk 11'in yedisi Türk. Yani neslimiz değişti. Bu değişiklikler, gelişmeler bizi artık başka bir kategoriye sokuyor; bize başka bir güç veriyor. Bugün diyoruz ki: 'Gurbet dönemi bitmiştir'. Madem dünya küresel, madem artık Türkiye'nin her yanı havaalanı olmuş, internet her yerde, şirketlerimiz her yerde, o zaman Türkiye her yerde. Artık biz göçmen işçi topluluğu değil; Türk diasporasıyız. Bu bir iddiadır, bu bir hedeftir, bu bir iradedir. Hükümetimiz de bu değişikliklerin fitilini ateşledi. Geçtiğimiz Kurultayda ne istedik? Bizim artık anavatanımızda sadece bizimle ilgilenen bir devlet birimimiz olsun istedik. Bizim de kültür vakıflarımız olsun istedik. Bizim de kalkınma kuruluşlarımız yaygın olsun, dedik. İşte, Yurtdışı Türkler Başkanlığımız... İşte Yunus Emre Vakfı... İşte coğrafyası ve ufku genişleyen TİKA... Sayın Başbakanım bu hizmetler için sizlere teşekkür ediyoruz.'' 
        
        -''Diasporadaki Türk şirketlerinin cirosu, 50 milyar avroya yükseldi'' 
        
   Yurt dışında yaşayan en çok vatandaşa sahip 10. ülke olan Türkiye'nin yurt dışında 3.900 Türk derneğinin faaliyet gösterdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ''İşçi olarak gittiğimiz ülkelerde artık patronuz. Diasporadaki Türk şirketlerinin cirosu, 2003'te 29 milyar avroyken, 2010'da 50 milyar avroya yükseldi. Dünyanın en büyük firmalarının başında yöneticilerimiz var. Amerika'nın en popüler doktoruyuz, Brezilya'da Merkez Bankası Başkanıyız, Fortune 500 şirketlerinde CEO'yuz. Türk diasporamızla imzamızı artık dünya haritasının üzerine atıyoruz. Allah sizlerden razı olsun'' dedi. 
       
   Türkiye ekonomisinin güçlendiğini, şimdi güçlü diaspora süreci başladığını belirten Hisarcıklıoğlu, ''Bugün büyük bir yap-boz gibiyiz. Her parçamız var. Ama dağınık olduğumuz için ortaya tek bir resim çıkartamıyoruz. İnşallah şimdi bu resmi hep beraber, hükümetimizle el ele tamamlıyoruz. Dünyanın en eski atasözlerinden biri; 'Roma bir günde inşa edilmedi' der. Biz 10 sene 20 sene sonrasını hayal ediyoruz'' şeklinde konuştu. 
        
        -''Birbirinin kuyusunu kazmak yok, 'ben' değil 'biz' diyebilen kazanıyor''- 

   Bu yılki Kurultayın çalıştayını dün açtıklarını ve ikili iş görüşmelerine müthiş bir ilgi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünyanın dört bir tarafından 1.110 şirketin, 7 bin ikili görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi. 
       
   Kurultay öncesi yaptıkları ''Dünyada Diaspora Stratejileri ve Türk Diasporası için Öneriler'' başlıklı çalışmalarında, dünya genelinde başarıyı yakalamak için 10 temel prensibi belirlediklerine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, bunlardan en önemlilerini şöyle özetledi: 
       
   ''Birincisi, Diaspora stratejisinin kilit unsuru, olmazsa olmazı birlik. Birbirinin kuyusunu kazmak yok. 'Ben' değil, 'biz' diyebilen kazanıyor. İkincisi, hem güncel hem uzun vadeli olarak ortak gündem oluşturabilmek çok önemli. Herkes başka yerde başka bir şeyin peşinde olunca, kaynaklar dağınık kullanılınca, başarılı olunmuyor. Üçüncüsü, diasporanın farklı gruplarına yönelik, farklı stratejiler geliştirilmesi ve uygulanması gerekiyor. Özellikle kaynakların ayrılması gereken yer 'Gelecek Nesil Diasporası'. Gençlerine sahip çıkamayan geleceğini kaybediyor. Dördüncüsü, Dünyada kamu kuruluşları, iş dünyası, Sivil Toplum Kuruluşları, el ele diaspora için sosyal sorumluluk projeleri yapıyor. Beşinci önemli nokta ise, diasporanın sınırlarını geniş tutmak gerekiyor. 'Yakınlık diasporası' diye bir grup var. Muhakkak onların da kazanılması gerekiyor. Yani, senin ülkende eğitim almış, senin ülkende bulunmuş, senin kültürünü bilenlerle irtibat koparılmamalı.'' 
        
        -''Onların bizim için özel olduğunu hissettirmemiz lazım''- 

   Rifat Hisarcıklıoğlu, bu prensipleri dikkate alarak 40 somut politika önerisi geliştirdiklerini ve bunu paylaşacaklarını söyleyerek, ''Ayrıca dün yaptığımız çalıştayda buradaki tüm kardeşlerimin ortak bir talebi oldu. Vebali üzerimde kalmasın. Türk diasporasına ayrı bir statü kazandırılmasını istiyorlar. Diasporamıza birtakım ayrıcalıklar sağlayan, prestijli, 'yurt dışı Türkler kimliği' talep ediyorlar. Onların farklı olduklarını, bizim için özel olduklarını hissettirmemiz lazım'' dedi. 
       
   Güçlü Türk diasporası için yurt dışındaki Türk girişimcilerin yapması gerekenler olduğuna da işaret eden Hisarcıklıoğlu, ''Cemiyet işlerine vakit ayırmalısınız. Şu ya da bu şekilde insanımız için çalışmalısınız. Dünyadaki başarı örneklerinin hepsine baktık. Altın kural birbirinizin iyiliğini isteyeceksiniz, gözeteceksiniz. Türk pasaportunun yanı sıra bulunduğunuz ülkenin pasaportunu da muhakkak taşımalısınız. Çalışmalarınızda önceliği hep çocuklarımıza ve gençlerimize vermelisiniz. Çocuklarımız bulundukları ülkenin edebiyatını, sinemasını, şiirini bilmeli. Ama öz kültürlerinden de uzaklaşmamalılar'' diye konuştu. 
       
   Rifat Hisarcıklıoğlu, uluslararası kuruluşlarda ve sivil toplum kuruluşlarında daha fazla Türkün görev alması gerektiğini, birbirlerini teşvik etmeleri, birbirlerini kollamaları gerektiğini vurguladı. 
       
   Hisarcıklıoğlu, ''İçinde yaşadığımız ülkenin afet anlarında, kötü günlerinde, ilk harekete geçen biz olalım. Kampanyalar düzenleyelim, gönülleri kazanalım. Kalpleri kazanırsak beyinleri kazanmak kolay. Yaşadığınız ülkenin sosyal ve kültürel hayatında aktif bir biçimde yer almalısınız. Sadece Türk derneklerine üye olmamalı, mutlaka o ülkenin kendi derneklerine de üye olmalısınız. Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile ilişkileri sıkı tutmak sizler için son derece faydalı olacaktır'' şeklinde konuştu.
        
   Her zaman gelişmenin, kalkınmanın, ilerlemenin motorunun ekonomi olduğunu söylediklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, ekonominin motorunun da özel sektör olduğunu, özel sektörün de girişimcilik anlamına geldiğini kaydetti. 
       
   Hisarcıklıoğlu, ''Bizim kaynağımız, bizim değerlerimiz, bizim geleceğimiz, bizim sigortamız toprağın altında değil, üstündedir. Bizim petrolümüz yok; bizim petrolümüz insanımızdır, girişimcimizdir. Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi girişimci ruhudur. O ruhu bu salonda hissediyorum. Biz bir hedef koyduk. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Üstadın dediği gibi; 'Tohum saç, bitmezse toprak utansın, hedefe varmayan mızrak utansın, hey gidi küheylan, koşmana bak sen, çatlarsan doğuran kısrak utansın'... Sayın Başbakanım sizlerin desteğiyle biz bu hedeflere koşmaya hazırız. Bu yolda Allah hepimizin yardımcısı olsun'' diye konuştu. 
       
   Kurultaya bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katılıyor. 
       
   Bu arada, programın başında Tekfen Filarmoni Orkestrası da konser verdi. Konserin ardından 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu ve Kurultay Filmi izlendi.

   AA

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim