• BIST 2.405,36
  • Altın 972.53
  • Dolar 16.6898
  • Euro 17.4864

   Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye, hoşgörülü toplum modeliyle ilham kaynağı oluyor

   Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye, hoşgörülü toplum modeliyle ilham kaynağı oluyor
        10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, "İnsanlık tarihinin en önemli belgelerinden...

        10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, "İnsanlık tarihinin en önemli belgelerinden olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 63. yıldönümünü idrak ediyoruz. Geride kalan bir yıla Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki geniş halk kitlelerinin demokrasi, özgürlük ve haysiyet talebiyle başlattığı hareketler damgasını vurmuştur. Arap halklarının bu onurlu mücadelesinden ilham alan Batı ülkelerinde bazı kesimler ekonomik ve sosyal adaletsizliklerle mücadele için kitlesel hareketler başlatmışlardır. Bu gelişmeler, temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınması ve sosyo-ekonomik adaletsizliklerin giderilmesi noktasında dünyanın her yerinde daha katedilmesi gereken mesafe olduğunu göstermiştir." dedi. 

        Vatandaşların demokratik talep ve beklentilerinin karşılanması ve tüm vatandaşların yüksek hayat standartlarından eşit şekilde yararlanmasını sağlamak üzere son 10 yıldır kararlılıkla sürdürülen kapsamlı reform sürecinin, ne denli isabetli ve yararlı olduğunun bu gelişmeler karşısında bir kez daha ispatlandığını hatırlatan Gül, "Bu alanda katettiği mesafe ve ortaya koyduğu hoşgörülü toplum modeliyle Türkiye, artık yakın coğrafyasındaki halklar için ilham kaynağıdır. Geçen yıl Eylül ayındaki referandumla kabul edilen Anayasa değişiklikleri, 12 Haziran genel seçimleri, İşkenceye Karşı Sözleşme’nin Ek Protokolü’nün ve Avrupa Konseyi “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önleme Sözleşmesi”nin onaylanması, geride kalan bir yılda insan hakları ve demokratikleşme doğrultusunda ülkemiz tarafından atılan yeni adımlardır." dedi. 

        "Kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nin belirlediği standartlar ve taraf olduğumuz uluslararası insan hakları sözleşmeleri bu süreçteki çalışmalarımıza ışık tutmuştur. Ayrıca, başta Avrupa Konseyi olmak üzere ilgili tüm uluslararası platformlarda ırkçılık, hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gibi tehditlere dikkat çekmeye devam ediyoruz." diyen Gül, bugün dünyada başta medeni ve siyasi haklar ile ekonomik, sosyal ve kültürel haklar olmak üzere, tüm temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınmasını hedefleyen insan hakları sözleşmesi ve düzenlemelerinin kaynağının İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi oluşturduğunu kaydetti. Beyanname’nin lafzına uygun olarak, insan haklarının genişletilmesi ve güçlendirilmesine evrensellik ilkesi temelinde yaklaşan ülkemizde, bireylerin insan hakları savunucuları olarak haklarını aramalarına imkan tanınmasına büyük önem verdiklerini aktaran Gül, bu alandaki çalışmaları önümüzdeki dönemde de en güçlü şekilde sürdürme iradesinin tam olduğunu vurguladı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim