• BIST 1.809,65
  • Altın 756.35448
  • Dolar 13.3755
  • Euro 15.2086

   Arınç'tan Memura İyi Haber

   Arınç'tan Memura İyi Haber
         Diğeri ise sol ve başka fraksiyonların temsilcisi olarak 'Hayır' için çabaladı. Sonuçlar ortaya çıkınca çelişkiye, paradoks'a...

         Diğeri ise sol ve başka fraksiyonların temsilcisi olarak 'Hayır' için çabaladı. Sonuçlar ortaya çıkınca çelişkiye, paradoks'a bakınız. O 'hayır' diyenler, sonucun ardından 'hadi toplu sözleşmeye başlayalım' dediler. Buna sadece Memur-Sen'in hakkı var." dedi.        

         Açılışın ardından konuşan Bakan Arınç, "Memur-Sen çok önemli bir sendika. Türkiye'de yetkili olan sendika. Türkiye'de ses getiriyor. Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda önemli hizmetler yapıyor. Türkiye'de sorumlu sendikacılık anlayışının örneğini veriyor" şeklinde Memur-Sen’e övgüler yağdırdı. 12 Eylül 2010'da memurların destekleri ve halkın verdiği muhteşem katkı ile Anayasa'nın 26 maddesinin değiştiğini anımsatan Bülent Arınç, şunları söyledi: "Bunlarda birisi memur sendikalarının uzun zamandır istediği, 'Artık toplu görüşme değil’, ‘toplu sözleşme yapalım' görüşüydü. Bazı ideolojik sendikalar toplu sözleşmenin yanına ‘grev’i de koyarak talepte bulunuyorlardı. Bu kanun 2000'li yılların başında çıkarken bu talepleri hiç dile getirmediler. Sonradan konuşmaya başladılar. Hiçbir iktidarda bu konuda ciddi bir adım atmadı.”        

         Buna Memur-Sen’in gönülden katkıda bulunduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çünkü bu değişiklik ile 26 maddenin hepsi demokrasinin daha gelişmesi için fırsat tanıyacaktır. 'Toplu sözleşme olsun' diye bağıran sendikalardan bir tanesi, MHP doğrultusunda 'hayır' demek için çalıştı. Diğeri ise sol ve başka fraksiyonların temsilcisi olarak 'Hayır' için çabaladı. Sonuçlar ortaya çıkınca çelişkiye, paradoks'a bakınız. O 'Hayır' diyenler sonucun ardından 'hadi toplu sözleşmeye başlayalım' dediler. Buna sadece Memur-Sen'in hakkı var. Dürüst ve samimi olarak yurtsever bir sendika olarak ‘ben evet demiştim, şimdi ‘evet’in karşılığını görmek istiyorum’ demeye sadece Memur-Sen’in hakkı var. Yoksa 'hayır' diye ortada bağırıp, çağıranların millete hayır oyu verdirmek için yalanlarla, iftiralar ve hakaretlerle milletin kafasını bulandırmaya çalışanların ertesi gün bundan nemalanmaya kalkması samimiyetsizliğin en büyük ifadesiydi." dedi.

         “12 EYLÜLRE HAYIR DİYE YIRTINANLARIN ŞİMDİ TOPLU SÖZLEŞME İSTEME HAKKI YOK”        

         Yasada değişiklik yapılacağını ve Memur-Sen'in görüşleri doğrultusunda değişikliği yapıp toplu sözleşme imzalanacağını aktaran Arınç, şunları söyledi: "O zaman ‘Hayır, hayır' diye yırtınanların şimdi 'nerede toplu sözleşme' deyip ortalıkta dolaştığını görünce, kardeşim sen şimdi şurada otur bakalım. Senin bu konuda konuşmaya hakkın yok, Milletin kafasını da bulandırma. Memur-Sen ne yapacağını bilir, hükümetle bu konuyu müzakere etti. Yasal değişiklik yapılacak, toplu sözleşme imzalanacak. E gecikiyor, bu haklarda gecikme olmaz, ne zaman imzayı atarsanız hakların başladığı tarih bellidir. Birikmiş olarak alırsınız cebinize daha çok para girer kardeşim ne istiyorsunuz. Olacak bu iş, AK Parti dedi ise bu iş olacak, kim yol gösterdi bize Memur-Sen gösterdi. Öbürlerine kalsaydık yanmıştık. Bu iş olacak, kimsenin kafası karışmasın çalışanları üzmeyin aralarına fitne, fesat sokmayın."
   "YUNANİSTAN ORADAYSA TÜRKİYE, BURADA"        

         İktidar olarak icraatlarından bahseden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, sorunları bir bir çözeceklerini anlattı. 9 yıllık hükümetleri döneminde bugüne kadar üzerinde durulmayan ne kadar iş varsa AK Parti iktidarı olarak tek tek çözdüklerini ifade eden Arınç, "Biz çalışanlarımızın emekleri karşılığında, hak ettikleri maaşları almalarında, sosyal haklarından en iyi ölçüde yararlanmalarından yanayız. Bunu kamu personel rejimi diye düşünebilirsiniz. Türkiye'de çok şükür bugün memur maaşlarını ödeyen bir hükümet var. Halep oradaysa arşın burada. Yunanistan oradaysa Türkiye burada. Yunanistan memur maaşlarını dondurdu. İşçiler eksi 20’ye imza atıyor. İspanya böyle, Portekiz böyle, İtalya, İrlanda, izlanda böyle. Çok şükür biz veriyoruz. Bu bütçeyi iyi yönetmenize bağlı. Finansman kaynaklarımızın güçlü olmasına bağlı. 10 sene öncesinin şartları şu anda Türkiye'de olsaydı, bu global ekonomik kriz böyle güçlü gelseydi. İnanın biz burada olmazdık. Hepimiz aman bana maaşımın üçte birini verin yeter ki ben çalışmaya devam edeyim diye yalvarır dururduk." şeklinde devam etti.

         “ARINÇ ARACILIĞI İLE HÜKÜMETE ŞİKE GÖNDERMESİ”        

          Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker ise "Birileri Ergenekon’a selam dururken, biz milletin değerleri yanında mücadele ederek sokaklarda Anayasa referandumunun geçmesi için mücadele ettik. Başörtüsünden dolayı eğitim hakkı elinden alınanlar için mücadele ederken, solumuzda bulunan sendika, küpeli öğretmenin derslere bu şekilde girmesi için mücadele veriyordu." ifadelerini kullandı.        

          Açılışta konuşan Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, Toplu Sözleşme Yasası'nın bir an önce kanunlaşmasını isteyerek hükümete şike dosyası üzerinden göndermede bulundu. 12 Eylül'de getirilen referandum paketine evet dediklerini anımsatan Numan Şeker, “Bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. Biz bu paketi AK Parti getirdiği için değil, biz bu paketle anti demokratik uygulamaların sona ereceğine ve kamu çalışanlarının pastasının büyüyeceğine inandığımız için evet dedik. Bu referandum paketini CHP’de getirmiş olsa biz yinede evet diyecektik.” şeklinde konuştu.        

         Siyasi ve ideolojik mülahazalarla sendikacılık yapmadıklarını anlatan Numan Şeker, “Biz bu milletin değerleri yanında yer alan, bu milletin değerleri için mücadele veren siyasi partiler ve kim olursa olsun 550 bin kişi ile onların arkasındayız.” dedi. Özellikle kamu çalışanlarını büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Şeker, özellikle eşit işe eşit ücret bağlamında bir takım kurumlarda birçok arkadaşlarının sıkıntı çektiğini anlattı. Bu bağlamda özellikle toplu sözleşme sürecinin uzatılmadan gerçekleşmesini istediklerini dile getiren Numan Şeker, “Toplu sözleşme sürecini kanunlaşması referandumda bize bir hak olarak verildi. Ama yasası düzenlenmedi henüz, ikincil mevzuatlar yapılmadığı için siyasi hükümet ve yetkili konfederasyon olarak masaya oturamıyoruz. Ama siyasi iktidar istediği zaman mesela şike yasası ve bedelli askerlik yasasını bir haftada çıkardı. Biz de toplu sözleşme yasasının bir an önce çıkarılmasını bekliyoruz.” sözlerini kaydetti.        

         Konuşmaların ardından Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, Bülent Arınç'a 'Sahadan Yeni Anayasa' isimli kitap ve tablo hediye etti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim