• BIST 1.809,65
  • Altın 756.35448
  • Dolar 13.3755
  • Euro 15.2086

   Altın Koza Rekor Kırdı

   Altın Koza Rekor Kırdı
   Adana’da, ilki 1969 yılında düzenlenen ve doğal afet, ekonomik kriz ve darbeler nedeniyle dönem dönem ertelenerek bu yıl 42. yılına girmesine rağmen...

   Adana’da, ilki 1969 yılında düzenlenen ve doğal afet, ekonomik kriz ve darbeler nedeniyle dönem dönem ertelenerek bu yıl 42. yılına girmesine rağmen 18.’si gerçekleştirilebilen Altın Koza Uluslararası Film Festivali, ilk kez kesintiye uğramadan üst üste 7. kez yapılarak rekor kırdı.

   Türkiye’nin başta Yılmaz Güney, Ali Şen, Danyal Topatan, Şener Şen, Bilal İnci, Ferdi Tayfur, Yılmaz Köksal, Aytaç Arman, Salih Güney ve son yıllarda Arap ülkelerinde de dizileri sevilerek izlenen Kıvanç Tatlıtuğ gibi sanatçı yetiştiren kentlerden biri olan Adana’da temeli 1960′lı yılların başında atılan Altın Koza Film Festivali, 1969 yılında hayata geçirildi. Festivalin amblemi o dönem Adana’nın simgesi olan pamuk kozası oldu. Pamuk ağalarının yardımıyla başlayan festival, pamuk üretiminin o dönemlerde 250 bin hektar iken günümüzde 20 bin hektara kadar gerilemesi ile olumsuz etkilendi. 1964 yılında başlayan Altın Portakal Film Festivali’ne alternatif olarak hayata geçirilen Altın Koza Film Festivali, bir türlü bekleneni veremedi. Antalya, Altın Portakal Festivali’nin 47.’sini gerçekleştirmeye hazırlanırken, Adana bu yıl 42. yılında 18. festivali gerçekleştiriyor.

   Festival ilk kez 1969 yılında gerçekleştirildi. Adana Belediyesi’nin organize ettiği Altın Koza Festivali, kesintiye uğramadan 1973 yılına kadar devam etti. Devletin içinde bulunduğu durum, darbeler ve ekonomik nedenlerden dolayı belediye festivale 19 yıl ara vermek zorunda kaldı. Sanatçı beşiği olan Adana festival yapmayı başaramıyor derken, 19 yıl aradan sonra 1992 yılında 6. Altın Koza Film Festivali ile festival tekrar canlandı. Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Çolak festivali
   tekrar başlattı.

   1998 yılına kadar devam eden festival, 1998 yılında Adana’da yaşanan depremden dolayı iptal edildi. Ardından 1999 yılında Marmara Depremi yaşanınca festivale ayrılan bütçe Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından yardım amaçlı olarak deprem bölgesine gönderildi. Bu nedenle festivale bu kez 8 yıl ara verildi, 2005 yılına kadar yapılamadı. 2005 yılına kadar geçen dönemde büyük ekonomik krizler yaşanması ve belediyenin hiçbir kurumdan destek almaması festival sürecini zora
   soktu.

   Festivale 3. kez 2005 yılında start verildi. Altın Koza 2005 yılında tekrar canlandırıldı. O günden sonra Altın Koza, 2010 yılına kadar kesintisiz yapıldı. Adana’da Mart ayından itibaren Büyükşehir Belediyesi’nde olağanüstü günler yaşandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden geçici olarak alındı. Meclis seçim yaparak merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ı başkan vekili seçti. Ancak bir kişinin ilçe belediye başkanının, başkan vekili
   olamayacağı yönünde yargıya başvurması, Çelikcan’ın vekilliğini düşürdü. Bunun üzerine Meclis 1. Başkan vekili Mustafa Tuncel başkan vekili oldu. Meclis bugün yeniden başkan vekili seçimine hazırlanırken, yaşanan başkanlık karmaşasına rağmen 17. Altın Koza Film Festivali’nin yapılması için tüm hazırlıklar tamamlandı. Festivalin 7-13 Haziran tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. Adana’nın her tarafı diğer yıllarda olduğu gibi Altın Koza bayraklarıyla donatılarak duyuru yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuncel, 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Gazze’ye giden yardım gemilerine yapılan saldırı ve İskenderun’daki terör saldırısı nedeniyle ertelendiğini açıkladı. Böylece yapılmaya başlandığından beri sürekli kesintiye uğrayan Altın Koza Festivali, bu kez iptal olmadı ancak ertelendi. Ancak daha sonra meclisin yapmış olduğu seçimde Meclis Üyesi Zihni Aldırmaz başkan vekili seçilerek başkanlık karmaşasına son verildi.

   Belediye de taşlar yerine oturduktan sonra 20-26 Eylül tarihleri arasında 17. Altın Koza Film Festivali yapıldı. Kesintiye uğramaktan son anda kurtulan ve makus talihini bir anlamda yenen Altın Koza, 1992′den itibaren üst üste 6 kez yapıldıktan sonra depreme takılmıştı. Tekrar 2005 yılında can verilen Koza bu kez de üst üste 6 kez yapılma başarısını gösterdi. Altın Koza bütçesi biraz daralmasına rağmen bu yıl 42. yılında 18.’si kez düzenlenerek ilk kez üst üste 7 kez yapıldı.

   Adana’da bu yıl 18.’si organize edilen; ‘Uluslar arası Altın Koza Film Fesitvali’ tüm hızıyla devam ediyor. Festivalle birlikte Türk ve dünya sinemasından seçilen toplam 220 film izleyicisiyle buluşurken, Rıfat Ilgaz, Orhan Kemal gibi isimlerle ilgili söyleşiler gerçekleştirilip, Derviş Zaim sineması da mercek altına alınacağı kaydedildi.

   Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen festival çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklereyse yoğun ilgi gösteriliyor. ‘Altın Koza’ ile birlikte Cinebonus, Arıplex Cemalpaşa ve Metropol sinemaları ile Adana Kültür Sanat Merkezi’ndeki toplam 9 salonda, Türk ve dünya sinemasından seçilen toplam 220 film ‘ücretsiz’ olarak sinemaseverlerle buluşacak. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ ve ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın jüri üyeleri için özel olarak verdiği ‘Hoşgeldiniz Yemeği’ gerçekleştirilecek. Etkinlikse Park Zirve’de yapılacak.

   ZİHNİ ALDIRMAZ’DAN JÜRİYE JEST

   ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yönetmen Derviş Zaim başkanlığında; oyuncu Beste Bereket, sinema yazarı ve akademisyen Bülent Vardar, senarist/oyuncu Ebru Ceylan, yönetmen ve senarist Selim Demirdelen, oyuncu Taner Birsel, yazar Yekta Kopan jüri üyesi olarak görev yapacak.
   ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ndaki filmler, Daniel Baschieri (Yönetmen-Yapımcı/Fransa), Lefteris Xanthopoulos (Belgesel-Yunanistan), Geza Toth (Canlandırma-Macaristan), Madeleine Bernstorff (Oberhausen Film Festivali-Almanya) ve Defne Gürsoy (Sinema Yazarı-Türkiye) tarafından değerlendirilecek. ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali’nin jüri üyeleriyse; yönetmen Reis Çelik, oyuncu Selen Uçer, yönetmen ve akademisyen Özgür Doğan, animasyon yönetmeni Murat Başol ve sinema yazarı Zeynep Dadak’tan oluşuyor.

   “BEN ASLAYILIM, BEN AFRİKALIYIM”

   ’18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’, sinemaseverlerin kaçırılmaması gereken programlarla da öne çıkıyor. Festivalin gösterim bölümlerinden; ‘Ben Asyalıyım, Ben Afrikalıyım’ adlı bölümle birlikte izleyiciyle buluşacak filmlerin yanı sıra bir de söyleşi gerçekleştirileceği bildirildi. 21 Eylül tarihinde saat 11.00′da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak olan söyleşinin katılımcıları Asya ve Afrika’dan gelecek olan sinemacılardan oluşuyor. Katılımcılar arasında Türkiye’den Alin Taşçıyan, Tunus’dan Hassouna Mansouri, Irak’dan Mohamed Al – Daradji, Cezayir’den Merzak Allouache, Suriye’den Ossama Mohammad, Mısır’dan Safaa Elaisy bulunuyor.

   RIFAT ILGAZ 100 YAŞINDA

   Rıfat Ilgaz’ın 100. yaş günü nedeniyle düzenlenecek söyleşiye yönetmen Yusuf Kurçenli, oyuncu Tarık Akan ve Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz katılacak. Söyleşi, 22 Eylül tarihinde saat 14.00′da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek.

   DERVİŞ ZAİM SİNEMASI

   Son dönem Türk Sineması’nın en özgün yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen ve ’18. Uluslararası Altın Koza Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığı yapacak olan Derviş Zaim’in sinemasının konuşulacağı söyleşi, 23 Eylül tarihinde Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak. 14.00-15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek söyleşiye yapımcı Baran Seyhan, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Serpil Kırel ve oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu katılacak.

   SESSİZLERİN SESİ: ORHAN KEMAL

   Festival, Orhan Kemal ile ilgili söyleşiyle aynı adlı bir belgesele imza atan ünlü belgeselci Mehmet Güleryüz tarafından düzenlenecek. 24 Eylül tarihinde Adana Kültür Sanat Merkezi’nde saat 14.00′da başlayacak etkinlikte, Güleryüz’ün filmi izlenecek, ardından da söyleşiye geçilecek.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim