• BIST 2.405,36
  • Altın 971.288
  • Dolar 16.683
  • Euro 17.4981

   AKPM BAŞKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU BM'DE

   AKPM BAŞKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU BM'DE
    Konuşmasında hesap verebilirlik ve şeffaflığın iyi yönetimin temeli olduğunu belirten Çavuşoğlu, meclislerin de bu ilkelerin uygulanmasını sağlamada...

    

   Konuşmasında hesap verebilirlik ve şeffaflığın iyi yönetimin temeli olduğunu belirten Çavuşoğlu, meclislerin de bu ilkelerin uygulanmasını sağlamada anahtar rol oynadıklarını belirtti.      

   Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin uygulanmasında yaşanan aksaklıkların, Avrupa'da kimi ülkelerde kamu fonlarının genel idaresinde olumsuz sonuçlar doğurduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu kapsamda AKPM'nin, Avrupa'da meclisler, hükümetler ve ilgili uluslararası örgütler arasında daha yakın işbirliği ve bilgi paylaşımı olması yönünde çağrıda bulunduğunu söyledi.Kamu borçlarının sağlıklı oranların dışına çıktığı ülkelerde hükümetlerin zor ama gerekli kemer sıkma politikaları uyguladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, bu tedbirlerin halkın yaşam standartları üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu, ayrıca mali disiplin uygulayamayan ulusal hükümetler üzerinde de finans pazarlarının yaptırımları olduğunu belirtti.      

   Konuşmasında Avrupa'daki borç krizine ve Avrupa ekonomilerinde görülen güçlüklere rağmen, iyi uygulamaların ve kamu fonlarının düzgün yönetildiği ülkelerin de bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, dengeli bütçe taahhüdünü anayasal bir gereklilik olarak benimseyen kimi Avrupa ülkelerinin, ''altın kural'' olarak isimlendirilen bu uygulamalarının diğer ülkeler bakımından örnek bir yaklaşım teşkil ettiğini söyledi. Çavuşoğlu bu kapsamda dengeli bütçeleri olan Almanya ve Hollanda örneklerini verdi ve mali disipline uymanın ''altın kural'' olduğuna artık pek çok ülkenin inandığını anlattı.      

   Meclislerin bu kapsamda mali disipline uyma yönündeki altın kuralların kabul edilmesinde ''kamu çıkarlarını savunan liderlik, siyasi irade ve ulusal birlik göstermeleri gerektiğini'' belirten Çavuşoğlu, İspanya Meclisi'nin bu kapsamda örnek karar aldığını, İtalya ve Fransa meclislerinin de aynı yönde ilerlemeye çalıştıklarını kaydetti.      Konuşmasında, parlamentolardaki ilgili komisyonların da, kendi görev alanlarıyla ilgili olarak hükümetlerin harcamalarını denetleme görevinin önemine işaret eden Çavuşoğlu, aynı zamanda dışarıdan bağımsız denetçilerin de siyasi hesap verilebilirliğin sağlanmasında önemli rolleri olduğunu, bu yüzden meclisler ve bağımsız denetçiler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.      

   Çavuşoğlu konuşmasında ülkelerde kötü mali yönetimin yayılmasının önlenmesinde uluslararası işbirliğinin önemine de dikkati çekti.      

   Mevlüt Çavuşoğlu BM'deki ikili temaslarına devam edecek.

   AKPM Başkanı Çavuşoğlu : Bu iki yıl içinde çok çalıştık, gece gündüz çalıştık, ilk defa bir Türk Müslüman başkan olmanın bilincini ve sorumluluğunu hiçbir zaman unutmadık

   Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, sonuna yaklaştığı AKPM Başkanlık göreviyle ilgili olarak ''Bu iki yıl içinde çok çalıştık, gece gündüz çalıştık, ilk defa bir Türk Müslüman başkan olmanın bilincini ve sorumluluğunu hiçbir zaman unutmadık'' dedi.     

   Çavuşoğlu, ''O bakımdan burada mütevazı olmayalım, son derece başarılı bir başkanlık dönemini geçirdik ve bu konuda son derece müsterihiz, huzur içinde başkanlığı devredeceğiz'' diye konuştu.      

   Mevlüt Çavuşoğlu, Parlamentolararası Birlik (PAB) ve BM tarafından ortaklaşa düzenlenen, ''Daha Barışçıl ve Refah İçinde Bir Dünya İçin Siyasi Hesap Verebilirliğin Güçlendirilmesi'' konulu toplantıya katılmasının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.     

   İki yıldır sürdürdüğü AKPM Başkanlığı görevinin neredeyse sonuna gelindiği hatırlatılarak neler hissettiğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, ''Evet, sonuna geliyoruz, iki ay sonra inşallah görevi teslim edeceğiz, başkanlığı devredeceğiz'' dedi.   Çavuşoğlu, şöyle devam etti:     

   ''Bu iki yıl içinde çok çalıştık, gece gündüz çalıştık, ilk defa bir Türk Müslüman başkan olmanın bilincini ve sorumluluğunu hiçbir zaman unutmadık. Ama bu zamanda bir Türk siyasetçinin başkanlık yapmasının da avantajını çok gördük, yani bir Türk olmanın avantajını çok gördük. Gerek uyguladığımız politikalarda, gerekse ülkelerdeki sorunların çözülmesinde, gerekse o ülkelerin Avrupa'ya entegrasyonunda, komşu bölgelerdeki ülkelerin entegrasyonu bakımından her bakımdan Türk olmanın avantajını çok gördüm.''           

   -''AKPM'nin iç tüzüğünü de değiştirdik, darısı Türkiye'nin başına''-      

   Çavuşoğlu, AKPM Başkanlığı döneminde tamamladıkları işlerle ilgili de bilgi vererek, şöyle konuştu:     

    ''Bu iki yıl içinde arkadaşlarımızla beraber çok önemli başarılar ürettik, her şeyden önce AKPM'nin reform sürecini tamamladık, yepyeni bir AKPM ile 2012 yılına başlayacağız inşallah. İç tüzüğümüzü de değiştirdik, darısı Türkiye'nin başına. Şu andaki iç tüzüğün TBMM'yi nasıl çalıştırmadığını, milletvekilerinin, partilerin enerjilerinin nasıl kaybolduğunu, bir kişinin isterse meclisi nasıl bloke ettiğini görüyoruz. Şu andaki iç tüzük Meclisi çalıştırmamaya yönelik bir iç tüzüktür, yazık oluyor. Halkın umutları var, beklentileri var, yasaların da çıkması lazım.''    

      Çavuşoğlu, AB'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine üyeliği, aynı zamanda Avrupa Parlamentosunun AKPM'ye üyeliği ile iyi komşuluk politikaları kapsamında Filistin'in, Fas'ın, Kırgızistan'ın Avrupa Konseyine entegre olması konularında önemli çalışmalarda bulunduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:     

   ''Tunus'a ve komşu bölgelerdeki ülkelerin hepsine yardımcı oluyoruz. Her bakımdan dolu dolu 2 yıl geçti. Özellikle de Avrupa'da artan ırkçılığa karşı, yabancı düşmanlığına karşı, İslamofobiye karşı da çok etkili mücadeleler yaptık. O bakımdan burada mütevazı olmayalım, son derece başarılı bir başkanlık dönemini geçirdik ve bu konuda son derece müsterihiz, huzur içinde başkanlığı devredeceğiz.''

   Kaynak : TurkishNY.com

    

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim