• BIST 2.405,36
  • Altın 972.53
  • Dolar 16.6898
  • Euro 17.4864

   AK Parti'li Yılmaz: "Kadın, kadın olduğu için güçlüdür, akıllıdır, onurludur, adildir, çalışkandır"

   AK Parti'li Yılmaz: "Kadın, kadın olduğu için güçlüdür, akıllıdır, onurludur, adildir, çalışkandır"
   AK Parti'li Yılmaz: "Kadın, kadın olduğu için güçlüdür, akıllıdır, onurludur, adildir, çalışkandır"

   Mevlana Celâleddin-i Rûmi :” Edepli, edebinden susar; edepsiz de ben susturdum zannedermiş”. diye ne güzel söylemiş. Mevlâm makamını âli etsin.

   İsmi lazım değil, sosyal medya profilinde Siyaset Bilimci, haber programcısı yazan, Ak Parti düşmanı ve Cumhur İttifakı karşıtı herkesin alkışladığı bir kadın (ya da kadınlardan biri) diyelim.

   8 Mart’ ta :

   “Güçlü, özgür, özgün

   Akıllı, eğitimli, Çalışan

   Kendi kaderini kendi çizen

   Üreten, kariyer sahibi olan, kendi parasını kendi kazanan

   Konuşan, hakkını arayan, haksızlıklar karşısında susmayan

   Laik, demokratik, çağdaş bir gelecek için savaşan kadınlardan korkuyorlar.” diyerek, siyasi görüşüne kadını malzeme yapmış, talihsiz açıklamalarına bir yenisini daha eklemiş.

   Sizler hangi güçten, kimin özgürlüğünden,

   hangi akıl ve eğitimden,

   hangi iş ve kimin kaderinden,

   neyi üreten, hangi kariyerden, hangi emek ve paradan, daha doğrusu siz, hangi kadınlardan bahsediyorsunuz? Hangi kadınların haksızlığa uğradığını düşünüyor veya hangi kadınları görmezden, hangi kadınları duymazdan geliyorsunuz?

   Dilinize pelesenk yaptığınız kadın haklarının, barışın, demokrasinin, laikliğin, kadın onurunun, ne demek olduğunu bilmediğiniz gibi; barış içinde yaşamaları, kendi yollarını bulmaları için de rahat bırakmıyorsunuz.

   Laiklik din ve vicdan özgürlüğüdür. Ama sadece senin dinin ya da vicdanının değil! Herkesin inacının ve yaşayışının özgürlüğüdür ve devlet bunu korumak zorundadır. Ancak, korumanın adı sizin yaptığınız ve istediğiniz gibi bir müdahale olmayıp, herkesin özgürce dinini yaşayabilmesidir. Dolayısıyla, sizlerin gerçekten “laik” zihniyetlere sahip olduğunuzu düşünmüyorum. Laik bir zihniyete sahip olsaydınız, 28 Şubat’ta baş örtülü kızlara yapılan zulümlere alkış tutmaz, karşısında dururdunuz. O dönem kızlar okuldan uzaklaştırıldı, okul bahçesine dahi alınmadılar ve siz onların özgürlük mücadelesine kelepçe taktınız, geleceklerini ve itibarlarını, tüm emeklerini yerlerde sürüklediniz. Ama onlar sizlerin yaptığı haksızlıklar karşısında susmadılar. Binlerce memur, kamudan uzaklaştırıldı, istifaya zorlandı ve sizler sizin

   zihniyetinizdekilere alan açıldığı için buna temizlik gözüyle baktınız. Bu haksızlıklar karşısında siz sustunuz, bizler susanlardan olmadık.

   Ülkemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde, Avrupa’ dan bile önce kadınlara şeçme ve seçilme hakkı verilirken, sizin zihniyetiniz bunun eşitler arasında gerçekleşmesini maalesef engellemiştir. 2013 yılında Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kamuda baş örtüsü serbestisi getirildikten sonra, eşitler arasında adalet sağlanmıştır. Bugün eşitlik hâlâ gerçekleşmemiş olsaydı, o arkadaşlarımın hüznünü vicdanımda bir yük olarak taşımaya, devam edecektim. Bizim adalet duygumuz bu kadar hassas iken, sizler bunu dahi hâlâ hazmedemediniz. Elinize geçecek ilk fırsatta ülkemizi yeniden karanlık ve anti demokratik günlere maalesef geri döndüreceksiniz.

   Bugün en çok içimi acıtanlardan birisi de bunca şeye rağmen o günlerin failleri ile, mağdurlarının, sırf Recep Tayyip Erdoğan iktidardan gitsin de, nasıl giderse gitsin mantığıyla ittifak yapabilmeleridir. Ancak, onlar da unutmasın ki, unutulan zulümler tekrarlanmaya mahkûmdur.

   PKK çocuk yaşta kızları, erkekleri dağa kaçırırken, HDP onlara zemin hazırlarken ve sırtını onlara dayarken; bu yavruların anne babaları 550 gündür HDP binası önünde kar-kış, aç-susuz demeden beklerken, bazen işkence görür, bazen tehdit edilirken siz neredeydiniz? Biz oradaydık.

   Ve yine, tüm şiddet, taciz ve tecavüz olaylarında saniyesinde Ak Parti’yi ve tüm inançlı kesimi zan altında bırakma hevesiyle birbirinizle yarışarak linç ederken; HDP’nin bir Milletvekiline ilişkin olarak gündeme gelen iddialara neden sustunuz? CHP aylardır tecavüz vakalarıyla çalkalanıyor, Belediye Başkanı, İl ve İlçe yöneticileri, son olarak da bir Milletvekillerine ilişkin olarak ortaya çıkan iddialara da, tıpkı CHP gibi sessiz kaldınız, üstünü örtmek istediniz. CHP den bir kadın Vekil akıllara ziyan, özrü kabahatten büyük cinsinden bir açıklama yapıyor: “ CHP’ de taciz, tecavüz vakaları oldu mu? Oldu. Elbette olacak. Çünkü 18 yıldır Ak Parti iktidarında yaşıyoruz.” diyor. Ak Parti’yi yenememek artık kimyalarını bozmuş olmalı ki, böyle sapkınlıklar baş gösteriyor demek ki. Sn. Vekilin ifadesinden bu çıkıyor çünkü. Demek ki Ak Parti iktidarda kalmaya devam ederse CHP kanadında ciddi arızalar baş gösterecek, Allah muhafaza.

   Ve kendisine gazeteci, televizyoncu, sanatçı, aydın diyebilen sizler yine sustunuz? Sizce CHP’ li teşkilatçıların ve başkanların taciz ya da tecavüz ettiği kadınlar mağdur değil miydi? Sizler bu şekilde, kendi mahallenizdeki haksızlıklara, taciz ve tecavüzlere sustukça, tek ses olup şiddetle mücadele edebilmek güçleşecektir. Ak Parti iktidara geldiği günden beri yasalar ve ağır müeyyideler ile şiddetin üstesinden gelmeye, toplumsal bir bilinç oluşturmaya çalışırken, siz kendi mahallenizdekilere sustunuz; Ak Partiye vurmak için de hiçbir fırsatı kaçırmadınız. Mağdurlar üzerinden siyaset üretmeye devam ettiniz. Samimiyetsizsiniz!

   Bugün sadece Meclis özelinde değerlendirdiğimizde dahi; 101 kadın Milletvekilinden 54’ ü Ak Partidedir. Ve başı açık veya kapalı, şahsım dahil, hepsi sizin aklınızın alamayacağı kadar güçlü, özgür, özgün, akıllı, eğitimli, çalışkan, kendi kaderini çizebilecek potansiyelde olan, üreten, kariyer sahibi olan, kendi parasını kendi kazanmış ve kazanan, hakkı, hukuku bilen ve konuşan, hakkını arayabilen, haksızlıklar karşısında hiç susmamış, sizin ülkeyi bir zamanlar soktuğunuz

   ve yine sokmaya çalıştığınız orta çağ karanlığına asla sokturmayacak kadar demokratik ve mücadelecidir.

   Tarih boyunca kurduğumuz devletlerin harcını yoğuran, bu toprakları bize vatan kılan ruhun taşıyıcıları olan kadınlarımız, İstiklal Harbimizde hem şehirlerde direnmiş, hem de bebeğini beşikte bırakarak savaş meydanlarına erzak ve mühimmat taşımış kahramanlardır. Yine, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, mermilerin, tankların önüne durarak demokrasimize sahip çıkmışlardır. Kadınlarımız, vatana sahip çıkma şuur ve kuvvetini, sizlerin her fırsatta göklere çıkardığınız ve ülkemizi şikayet ettiğiniz, batılı ülkelerden değil, dinimiz ve kültürümüzden almaktadır. Çünkü bizler, kadınIarı, her zaman hayatın tam merkezine koyan bir geleneğin ve “Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı iyi davrananlarınızdır” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz.

   Kadını cinsiyetçi bir bakış açısıyla, kılık kıyafetiyle ele alanlar, bizim değerlerimizle, tarihimizle, sosyal hayatımızın dinamikleriyle bağdaşmayan, toplumumuzu anlamaktan yoksun kişilerdir.

   Yeter, bölmeyin artık insanları. Başı açık, kapalı, akıllı, akıllı değil, güçlü, aciz vs. vs. bir sürü içi boş kelime. Kadınları bu şekilde ayrıştırmak, bölmek kimsenin haddi değildir. Kadın, kadın olduğu için, güçlüdür, akıllıdır, onurludur, adildir, çalışkandır. Gördüğüm kadarıyla, bu ve benzeri zavallı tweetleri de yazık ki bir çok kadın beğenmiştir. Oluşturulmaya çalışılan ve daha öncesinde oluşturulan kötü algının derinleştirilmeye, ayrıştırılmaya çalışıldığı çok açık olan bu tweet özelinde, bir kadın olarak, sorumluluğumu yerine getirmek adına tarihe bir not düşmek istedim. Hangi siyasi görüşe sahip olursanız olun ya da inancınız ne olursa olsun, lütfen kadınlara bunu yapmayın artık. Bırakın kadınlar üzerinden siyaset yapmayı, inançları ve inançlı insanları hedef haline getirmeyi, aşağılamayı. Yeter artık, kendinize başka argümanlar bulun.

   Vesileyle, kadına şiddetin her türlüsünü lanetliyorum. Kadın hakları konusunda bir mücadelenin sembolü haline gelen ve dün idrak ettiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, şiddet haberleri ile sarsılmadığımız, sağlıklı huzurlu günler diliyorum.

   09/03/2021 Salı

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim