• BIST 2.405,36
  • Altın 969.262
  • Dolar 16.6882
  • Euro 17.4768

   AB Ülkeleri Kriz Yaşıyor Diye Süreci Kenara Atamayız

   AB Ülkeleri Kriz Yaşıyor Diye Süreci Kenara Atamayız
    Bağış, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna, AB Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşların 2012 yılı bütçesini sundu.      Konuşmasına...

    

   Bağış, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna, AB Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşların 2012 yılı bütçesini sundu. 
        
   Konuşmasına Türkiye'nin AB ile 46 yıldır devam eden ilişkiyi anlatarak başlayan Bağış, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının üzerinden altı yıl geçmesine ve Türkiye bu yolda gerekenleri yapmaya devam etmesine rağmen AB'nin akıl tutulması yaşadığı bir dönemden geçtiklerini belirterek, "Türkiye bugün sadece AB müktesebatının gereklerini yerine getirmekle meşgul olmuyor, daha önce hiçbir ülkenin karşılaşmadığı uygulamalarla, AB'nin çifte standartlarıyla da mücadele etmek durumunda kalıyor. Ne arzu ettiğimiz ne de hak ettiğimiz noktadayız" dedi. 
        
   Bağış, Türkiye'ye yapılan haksızlıklar ve üyelik müzakerelerini sulandırmaya yönelik gayretlerin, gerçeklerin üzerini kapatmaya yetmediğini anlatarak, bugün bir çok Avrupalının, Türkiye'nin AB'ye üyeliği hak ettiğini teyit ettiğini bildirdi. 
        
   Türkiye'nin yarın AB üyesi olacakmış gibi fasıllar üzerindeki çalışmalarını devam ettirdiğine vurgu yapan Bağış, siyasi engeller nedeniyle bloke edilmiş olan 17 fasılda da Türkiye'nin bu blokajlara aldırmadan milletin beklentileri doğrultusunda çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi. Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğinin 21. Yüzyılın en önemli barış projesi olacağını ifade etti. 
        
        -AB ile vize sorunu- 
        
   Bağış, Türk vatandaşlarına yönelik AB tarafından uygulanan Schengen vizesinin haksız, mantıksız ve hukuksuz bir uygulama olduğunu her platformda AB tarafına ifade etmekte olduklarının altını çizerek, AB'ye aday ülkeler arasında vize uygulanan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi ve "Bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur" diye konuştu. 
        
   Avrupa Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu üyesi Cecilia Malmström ile 28 Eylül'de Strazburg'daki görüşmesinde, ardından Avrupa Parlamentosundaki oturumda ilk defa Türk vatandaşlarının vize çilesini hafifletmeye ve sonlandırmaya yönelik tünelin ucunda ışık belirdiğini anlatan Bağış, Komiser Malmström'ün ilk kez Türk vatandaşlarına yönelik "vizelerin tamamen kaldırılması için bir yol haritası" hazırlayacaklarını duyurduğunu hatırlattı. Bağış, bu çerçevede vize için istenen belgelerin yeknesaklaştırılması hususunun yerine geldiğini, bundan sonraki aşamada, "uzun süreli ve çoklu giriş vizeleri verilmesi", "vize ücretlerinde indirim, vize merkezlerinin yaygınlaştırılması" ve "belli kategorilere ilave kolaylıklar sağlanması" gibi konularda atılması gereken adımları takip edeceklerini bildirdi. 
        
        -Terörle mücadele- 

   AB Bakanı Bağış, bakanlığı döneminde en önemli konulardan birinin terörle mücadelede daha fazla işbirliği yapılması olduğuna işaret ederek, Hakkari'deki hain terör saldırısının ardından Türkiye'yi ziyaret eden Fransa ve İngiltere İçişleri Bakanları ile terörle mücadele konusunda işbirliği, istihbarata yönelik anlaşma ve deklarasyonlarla ortaklığı güçlendirdiklerini anlattı. 
       
   Bağış, "Bölücü terör örgütü PKK, sadece Türk halkı için değil, Avrupa halkları için de açık bir tehdittir. PKK sadece Türkiye'yi ve masum Türk halkını hedef alan değil, AB ülkelerini ve halklarını hedef alan bir terör örgütüdür" ifadesini kullandı. 
        
        -Fasıllarda son durum- 

   Türkiye'nin halihazırda 33 teknik fasıldan 13'ünü müzakerelere açtığını hatırlatan Bağış, bunlardan birinin geçici olarak kapatıldığını, geriye kalan 20 fasıldan 17'sinin AB Konseyi veya bazı üye ülkelerin siyasi nitelikli, tek taraflı engellemeleri nedeniyle bloke edildiğini ifade etti. 
        
   Bloke edilmemiş olan Rekabet Politikası, Kamu Alımları ile Sosyal Politika ve İstihdam fasıllarının genelde en zor ve karmaşık fasıllar olduğuna dikkati çeken Bağış, Türkiye'nin diğer fasıllarda olduğu gibi, bu fasılların da kendi yararına olan alanlarında ilerleme kaydetmeye çalıştığını söyledi. 
        
        -Yeni anayasa çalışmaları- 
        
   AB'nin Türkiye?den en önemli beklentisinin yeni sivil bir anayasa hazırlanması olduğunun görüldüğünü belirten Bağış, şunları söyledi: 
        
   "Hükümetimizin de önümüzdeki dönemdeki en önemli önceliği, geniş katılımlı bir istişare süreci çerçevesinde, yeni sivil bir anayasanın hazırlanmasıdır. Çoğulcu demokratik toplumların temel standart ve kriterleri kapsayacak olan yeni anayasa, 21. yüzyılı, Türkiye yüzyılı haline getirecek olan bir toplumsal mutabakat metni olacaktır. Bu çerçevede Avrupa Birliği Bakanlığı olarak hazırlanacak yeni anayasanı hazırlanma yönteminin ve içeriğinin ülkemizin AB katılım sürecindeki önceliklerini ve ihtiyaçlarını yansıtmasının önemine inanıyor, bu yönde katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz." 
        
   Bağış, "2011 Yılı Türkiye İlerleme Raporu"nun gerek siyasi kriterler, gerek ekonomik kriterler, gerekse 33 faslın sadece biri dışında Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeyi teyit ettiğini hatırlatarak, raporda, yer yer bazı üye ülkelerin müdahale etmeye çalıştığının görüldüğünü aktardı. 
        
        -"AB ülkeleri kriz yaşıyor diye süreci kenara atamayız"- 
        
   Bakan Bağış, AB fonları sayesinde Türkiye'nin tamamında milletin cebinden tek kuruş çıkmadan binlerce projenin hayata geçirildiğini belirterek, "Bu projelerin hepsi de milletimizin daha modern bir yaşam koşullarına sahip olmasına katkı sağlayan projeler. Dolayısıyla bugün bir kez daha görüyoruz ki Avrupa Birliği süreci Türkiye için büyük fırsatları içinde barındıran ve milletçe sahip çıkmamız gereken bir süreç. Bugün bazı Avrupa Birliği ülkelerinin kriz içerisinde olması bu sürecin Türkiye'ye sağladığı fırsatların kaybolması anlamına gelmez. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri kriz yaşıyor diye biz bu süreci bir kenara atıp başka bir mecrada yolumuza devam edemeyiz" diye konuştu. 
        
   Öte yandan Van'da meydana gelen deprem felaketinin ardından AB ile "en anlamlı faslı, dayanışma faslını" açtıklarını ifade eden Bağış, Türkiye-AB mali işbirliği çerçevesinde 4 milyon Avro'nun Van'daki depremzedelerin geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması için aktarıldığını bildirdi.

   AA

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Hür Net Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim